27

listopada
Stare polskie przysłowie mówi:


 ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.

Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli  24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. 

Jak nakazuje tradycja i w naszej szkole nie zapomniano o tym święcie. W środę 27 listopada uczniowie naszej szkoły wcielili się w role wróżbitów  przygotowali „stoiska wróżbiarskie” zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Przy stolikach wróżki  i  cyganki przepowiadały przyszłość. Zainteresowanym zdradzały imię drugiej połówki, przepowiadały co nas czeka w przyszłym roku kalendarzowym i w niedalekiej przyszłości. Największym zainteresowaniem cieszyło się lanie wosku i wróżby z magicznych kubków. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe, a wróżby, optymistyczne  i bardzo pomysłowe.

 

Pamiętając, że pełen czarów andrzejkowy wieczór, zdarza się tylko raz w roku, z niecierpliwością czekamy już na rok następny. W tym roku oryginalne stroje, ciekawe wróżby oraz tajemnicza atmosfera sprawiły, że wszyscy poczuli magię tego wieczoru i bawili się wspaniale!

Dzień wróżb zakończyliśmy dyskoteką szkolną.

Wszyscy  wspaniale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki. Dziękujemy za wspaniały i pełen zagadek dzień. W naszej szkole Andrzejki stały się tradycją świętowania dnia czarów i magii.