Podsumowanie akcji

"SZLACHETNA PACZKA"

zorganizowany po raz pierwszy w naszej szkole

Na czym polegał projekt "Szlachetna paczka"


     SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA. Jest to projekt pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. W szczególności: rodzinom wielodzietnym, niepełnym, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osobom starszym i samotnym, rodzinom, które dotknęło nieszczęście oraz takim, których bieda jest niezawiniona. SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Od 14 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Ciepła kurtka, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych.

      Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Jest impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie pomoc od drugiego człowieka i wiara, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których dociera akcja.

      Pierwsza edycja SZLACHETNEJ PACZKI odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin.

      Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. Tylko w 2013 roku Paczka połączyła 617 tysięcy Polaków, a wartość społeczna projektu przekroczyła 300 mln złotych!

      22 listopada jeden z najważniejszych momentów w SZLACHETNEJ PACZCE - otwarcie bazy rodzin! 13-14 grudnia odbywa się Finał Paczki, a konkretna pomoc dociera do potrzebujących rodzin w całej Polsce.

       Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA. Opiekunowie Szkolnego Koła PCK i Koła Przyjaciół Harcerzy 24 listopada wybrali do obdarowania siedmioosobową rodzinę o symbolu MAZ II-073-409167 z bazy danych Stowarzyszenia WIOSNA. Ze względu na trudną sytuację materialną, potrzeby rodziny były duże i zróżnicowane – od pralki, przez odzież zimową, pomoce szkolne, środki czystości po podstawowe produkty żywnościowe.

     Bardzo szybko skontaktowała się z nami wolontariuszka Stowarzyszenia – pani Katarzyna Suchecka,  która bezpośrednio opiekowała się wybraną przez nas rodziną i przez cały czas wspierała nas cennymi radami.

     Akcję rozpoczęliśmy od przygotowania ulotek z informacjami o najpilniejszych potrzebach rodziny. Po dotarciu informacji do lokalnej społeczności zaczęły do szkoły napływać dary rzeczowe: ktoś ofiarował nowiutką kurtkę, ktoś proszek do prania, ktoś całą reklamówkę produktów spożywczych, ktoś pieluszki dla dziecka...... I tak urosła nam góra prezentów!

      Aby  dodatkowo pozyskać pieniądze na zakup potrzebnych rzeczy do paczki zorganizowaliśmy Loterię Mikołajkową. Serdecznie dziękujemy za zabawki i pluszaki :)! Pozyskane pieniążki z loterii przeznaczyliśmy na zakup dwóch par kozaków damskich.


     W sobotę 13 grudnia pan Leszek Kostyra zawiózł 12 kartonów zawierających żywność, środki czystości, ubrania, upominki do Pilawy, gdzie zorganizowany był punkt przyjmowania paczek. Z magazynu paczki zostaną dostarczone do rodziny.


     W imieniu rodziny składamy serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie NASZEJ SZLACHETNEJ PACZKI - przynosząc potrzebne rodzinie produkty. Razem sprawiliśmy, że nadchodzące święta będą piękniejsze dla obdarowanej rodziny.

      Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy II, którzy pod opieką  pani Ewy Głowackiej dostarczyli największą ilość darów. Jesteście Wielcy!

      Dziękujemy również członkom SK PCK  i KPH za przygotowanie Loterii Mikołajkowej i skompletowanie paczek:


Radek Kurek

Julia Dziubak

Dawid Miszkurka

Dawid Wryk

Mateusz Grzyb

Aneta Mikusek

Weronika Stefanowska

   Dziękujemy za zaangażowanie

opiekunowie  SK PCK i KPH

Urszula Skwarek

Marta Ostałowska

Edyta Zwolska-Koryś

Leszek Kostyra


Nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT bycia w gronie drużyn SZLACHETNEJ PACZKI, której los potrzebujących nie jest obojętny. Otrzymaliśmy również podziękowania od wolontariuszy.

Drogi Darczyńco,


Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!


Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Cieszymy się, że uczestniczyłeś w radości obdarowanej rodziny podczas dostarczenia paczki.


Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem MAZ II-073-409167), chciał przekazać kilka słów od siebie.


Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.

Ogromna pomoc, zaskoczenie!!! Nie znając ludzi można tak dobrze dobrać konkretne rzeczy, wszystko nowe, śliczne, bardzo dobrej jakości. Marysia, jak zobaczyła różowe kozaczki z puszkiem, aż zapiszczała z radości. Materace od razu powędrowały na łóżko razem z kolorowymi kołdrami.

Malwinka złapała żelazko - mamo, mamo nawet jest żelazko! Tyle proszku do prania, super!. Prezenty nie mieściły się w malutkim pokoju. Nataniel chwycił wszystkie samochody i krzyczał "moja karetka, zobaczcie!" Tyle jedzenia super! Mięciutkie ręczniki. Przepiękne kurteczki - super pasują. Filiżanki jakie ładne. Garnitur dla Tomka super, będziemy go mieli w czym ochrzcić. Tyle zabawek, pluszaków, a lalki wymarzone i cudne.


Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

Ze swej strony chciałabym podziękować za współpracę przy przygotowaniu pomocy dla rodziny potrzebującej. Wszystkie rzeczy zawarte w paczce były trafionym prezentem i pragnę docenić Państwa zaangażowanie w przygotowanie paczki - widziałam, że rodzina przyjęła wszystko z radością i wdzięcznością. Pozdrawiam Państwa i życzę wesołych oraz pogodnych świąt!


Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

Bardzo Dziękujemy za taki dar serca, wszystkim, którzy nawet w najmniejszy sposób pomagają naszej rodzinie, jest to piękny prezent przed świętami.