DZIEŃ PATRONA


w SZKOLE PODSTAWOWEJ

im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

w STEFANOWIE


     Tegoroczne Święto rozpoczęło się mszą o godzinie 9.00 w miejscowym kościółku w Piastowie. Udajemy się tam wszyscy (uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście) ze szkolnym sztandarem. Uczniowie pod kierunkiem pani katechetki Marty Ostałowskiej i pana Leszka Kostyry przygotowali oprawę mszy świętej.


     Już od wielu lat Tadeusz Kościuszko jest obecny w życiu naszej szkolnej społeczności. Towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów jako wzór godny do naśladowania, wybitny patriota, a jednocześnie zwykły człowiek, który miewał w życiu także trudne chwile, lecz za największe zwycięstwo uważał pokonywanie własnych słabości.

 

     Staramy się jak najdokładniej poznawać naszego patrona – jego życie i dokonania. Służy temu coroczne Święto. Przy tej okazji w formie akademii bądź inscenizacji przypominamy wybrane fragmenty z życia patrona, które są one urozmaicone pieśniami, prezentacjami multimedialnymi. Częścią przedstawienia jest przytaczana przysięga na Krakowskim Rynku, gdzie uczeń wciela się w rolę Tadeusza Kościuszki i powtarza słowa, które kiedyś wypowiedział nasz patron.


     Za część artystyczną o Patronie oraz dekorację odpowiedzialna była pani Marta Ostałowska i pani Sylwia Kosińska, za oprawę muzyczną i przygotowanie prezentacji multimedialnych pan Leszek Kostyra.


      Tadeusz Kościuszko jest stale obecny w naszym życiu. W budynku szkoły znajduje się kącik patrona.


     Mając za patrona wybitnego Polaka, włączamy się w różne uroczystości o charakterze patriotycznym organizowane przez inne szkoły i instytucje. W ten sposób uczymy się miłości do Ojczyzny i oddajemy cześć historii naszego kraju.

Poczet sztandarowy

im. Tadeusza Kościuszki w Stefanowie

na uroczystościach ślubowania klasy I SP.


Szkoła Podstawowa

     Tradycją naszej szkoły stało się, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość, jaką jest włączenie do braci uczniowskiej naszej szkoły.

Uśmiechnięte twarze głównych bohaterów ubranych w stroje galowe wywoływały radość wszystkich zebranych, a sala gimnastyczna tego dnia wypełniona była po brzegi.

     Takie święto nie może odbyć się bez obecności honorowych gości. Z prawdziwą przyjemnością powitaliśmy Dyrekcję, nauczycieli naszej szkoły, rodziców wraz z przedstawicielami Rady Rodziców oraz panią Krystynę Koryś Sekretarz Urzędu Miejskiego w Żelechowie.

     Pan Dyrektor Ireneusz Biernacki powitał obecnych i przedstawił klasę oraz ich wychowawczynię panią Elżbietę Halinę Wojda. Życzył dzieciom sukcesów oraz dużo radości w każdym dniu nauki.

Ślubując, pierwszaki zobowiązały się do systematycznej pracy, szanowania nauczycieli i kolegów, dbania o rośliny, zwierzęta, a także dostarczania radości swoim rodzicom, nauczycielom oraz ojczyźnie.

     Najważniejszym, długo oczekiwanym punktem uroczystości było jednak pasowanie. Pan Dyrektor dużym ołówkiem pasował na uczniów przedstawicieli klas pierwszych.

     Gdy pierwszoklasiści już oficjalnie dołączyli do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stefanowie, nadszedł czas na zaprezentowanie ich artystycznych umiejętności. Recytowali i śpiewali, za co nagradzani byli gromkimi brawami. Doskonale znały swoje role i mimo obecności nieznanych im osób nie tremowały się, niczym zawodowi aktorzy.


     Po uroczystości wszystkie dzieci wraz z wychowawczynią oraz rodzicami udały się na słodki poczęstunek.


     Od dzisiaj jako pełnoprawni uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stefanowie pierwszaki będą miały nie tylko prawa, ale i obowiązki. I chociaż może nie zawsze będzie łatwo, otworzy się przed nimi "ciekawa księga świata". Przewracając kolejne jej karty, będą zdobywały wiedzę i rozwijały swoje zainteresowania.

Ślubowanie

klasy I Gimnazjum

Poczet flagowy Gimnazjum w Stefanowie

     Po wyrażeniu aprobaty przez zaproszonych na uroczystość gości, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na flagę Gimnazjum oraz przyjęli pasowanie z rąk pana dyrektora Ireneusza Biernackiego, który dokonał tego ważnego dzieła za pomocą dużego ołówka.

Uczniowie otrzymali też pamiątkowe dyplomy.