Akademia z okazji Święta Odzyskania NiepodległościNaród, który nie sza­nuje swej przeszłości 
nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości
 i nie ma pra­wa do przyszłości. 


Józef Piłsudski

11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości. Jest to data symboliczna, bo­wiem nie sposób jednoznacznie określić, kiedy Polska ponownie stała się suwerenna. 11 listopada 1918 roku był jednym z wielu ważnych dni dla kształtowania się suwerennego państwa polskiego. Jednak to właśnie wtedy zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie prze­kazano dowództwo nad Wojskiem Polskim Józefowi Piłsudskiemu. Dzień ten stał się symbo­lem odzyskania niepodległości. 11 listopada, to data-symbol odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli.

„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.”


Józef Piłsudski.

Młode pokolenie powinno pamiętać, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Obchody 11 listopada to właśnie wyrażanie naszego szacunku dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Część artystyczną przygotowała Joanna Kozłowska - Pałyska, Ewa Głowacka i Izabela Nowak. Na scenie, w pięknej oprawie uczniowie przedstawili w wierszu i piosence historię walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Wzniosłe słowa pieśni patriotycznych brzmiały pięknie w ustach młodych artystów.

Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Ireneusz Biernacki, który przypomniał nam sens i cel obchodzenia akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Ma być ona lekcją historii, lekcją pamięci i odpowiedzialności za przeszłość oraz przyszłe losy nas i naszego narodu.